This is SLOGAN TEXT

Spolehlivý traktor = polovina úspěchu

Především zakládáním, regenerací a údržbou travnatých i umělých ploch, dodávkami a pokládkou travních koberců, instalací závlahových systémů, návrhy a realizacemi zahrad nebo parků se zabývá společnost SYTRA s. r. o. z Jiřetína pod Jedlovou.

SYTRA vznikla jako rodinná firma a velmi brzo navázala úzkou spolupráci se společností EUROGREEN CZ s. r. o., výhradním dovozcem a distributorem komunální techniky od japonské firmy ISEKI.  SYTRA již od svých počátků používá tyto stroje jako tahače a nosiče specializovaného nářadí při své činnosti. A právě zkušenosti s touto technikou nás zajímaly nejvíc.

Regenerace i rekonstrukce

Základním kamenem spolupráce je, že SYTRA je franschisovým partnerem společnosti EUROGREEN CZ v oblasti péče o všechny typy trávníků a travnatých ploch. Eurogreen jako nadnárodní společnost je nositelem know-how pro systémová řešení péče o intenzivně pěstované trávníky. Její výzkumná a vývojová základna umožňuje průběžné zavádění nových technologií a postupů v této oblasti.

„Zhruba 90 % činnosti vykonáváme na základě této spolupráce. Jsme schopni vykonat veškeré potřebné realizace a systémové zásahy. Nejčastěji se věnujeme regeneracím travnatých, převážně fotbalových, hřišť a jejich výstavbě. Staráme se také poměrně často o víceúčelová sportoviště včetně těch s umělým povrchem,“ přiblížil v krátkosti činnost firmy SYTRA její jednatel Michal Synek a pokračoval:

„Regenerace zahrnuje veškeré potřebné systémové zásahy do trávníkových ploch, tak aby výsledem bylo kvalitní a zátěži schopné sportoviště. Používáme k tomu speciální nářadí a stroje právě ze systému EUROGREEN, který je sám vyvíjí, vyrábí nebo některou vhodnou techniku po svých zkouškách, do systému přikupuje. U regenerací opravdu hovoříme o systému. Veškeré potřebné technické vybavení včetně traktoru je dopravováno na jedné automobilové soupravě. Všechny zásahy je schopen uskutečnit jeden pracovník tak, že si postupně, podle potřeby, přepřahá jednotlivé stroje. Rozsah zásahů určuje odborný technik, který i postup regenerace konzultuje se zákazníkem. Obdobně pak funguje i údržba umělých trávníků, hlavně jejich pravidelné čištění. Letos již máme za sebou za jeden a půl měsíce asi sto regenerací. Průměrně stavíme nebo rekonstruujeme asi pět hřišť ročně.“

Za tři měsíce lze hrát

S Michalem Synkem jsme se sešli v půli července v Dobrovicích u Mladé Boleslavi, kde společnost SYTRA právě pracuje na kompletní rekonstrukci travnaté plochy fotbalového hřiště. Zdejší povrch již druhovým složením trávníku a rovinatostí nevyhovoval, a tak bylo nejprve nutné veškerou vegetační vrstvu odstranit s pomocí speciální frézy Koro, která rovnou nakládá vytěženou hmotu na přívěs. Následovalo urovnání plochy do požadovaného tvaru především kvůli optimálnímu odtoku vody prostřednictvím traktorem taženého grejdru.

Poté se přistupuje k hloubení drenážních rýh zhruba 50 centimetrů pod povrchem. Drenáže jsou zasypány štěrkem a praným pískem. Kvůli úsporám materiálu v Dobrovicích frézovali kolmo k drenážním rýhám s pomocí stroje Eurodrain štěrbinové drenáže o průměru zhruba 2,5 cm, které se zasypávají jemným štěrkem. Tak zůstane zachovaný optimální vodní režim a hlavně: stačí dále aplikovat místo 15 jen asi 5 cm písku, což znamená v konečném důsledku obrovskou úsporu materiálu.

Následuje aplikace substrátu, srovnání povrchu a výsev trávníku. Při optimální kvalitě a intenzitě hnojení (závlahy jsou samozřejmostí) je možné na ploše zhruba za tři vegetační měsíce hrát. U ligových hřišť, kde se šetří každý den, lze podle Michala Synka dosáhnout „hratelnosti“ už za dva měsíce. Finanční úspora výsevu v porovnání s alternativní pokládkou travních koberců je obrovská.

Přesvědčil poměr cena : výkon

Společnost SYTRA je vybavena vlastními motorovými stroji, kam patří traktory, zemní a dopravní stroje a manipulátory. Systémové stroje má v pronájmu od společnosti EUROGREEN CZ na základě již uvedené franschisové smlouvy.

Výhradně používá jako tahače traktory ISEKI. Není to z povinnosti, ale ze zkušeností které s těmito stroji má. Samotná společnost EUROGREEN používá v Německu stroje ISEKI od svého vzniku v 70. letech minulého století a po roce 1990 i v ČR. V počátku šlo „jen“ o pracovní stroj, ale díky velkému zájmu zákazníků se společnost EUROGREEN CZ stala výhradním dovozcem této komunální techniky. A ještě jedna zajímavost je se značkou ISEKI spojena. Všechny traktory této značky jsou historicky následníky původních německých traktorů PORSCHE. Japonská firma ISEKI koupila celou výrobní linku traktorů PORSCHE již v roce 1964 a pokračovala dále v jejich vývoji.

Ale dejme ještě slovo Michalu Synkovi: „Nejen kvůli naši spolupráci se společností Eurogreen používáme výhradně traktory Iseki. Máme jich v současnosti celkem sedm. O jejich oblíbenosti mezi zaměstnanci svědčí to, že si jednotlivé pojmenovávají přezdívkami K tomu přistupuje výkonný žací stroj SXG 22 od stejného výrobce. Tři naše traktory jsou z již starší řady TK 5000, která se již nevyrábí. Konkrétně se jedná o modely s 40 PS TK 5140 s mechanickým ovládáním. Jeden z nich má přezdívku „Dědek“. Větší a výkonnější traktor Iseki TJ 75 s výkonem 90 PS slouží pro práci s těžkými stroji jako jsou grejdry a těžké frézy. Loni jsme si pořídili traktor Iseki farmářské řady TLE 4490, a u nás dostal přezdívku „Malajsijec“. Je laciný, vše je v manuálu, s jednoduchým ovládáním a bez jakýchkoliv komplikací. K novějšímu traktoru TG 5390 jsme letos doplnili park techniky o další traktor Iseki TG 6495 s automatickým ovládáním a inovativní dvouspojkovou převodovkou. Jedná se již o druhou generaci navazující na řadu TK. U těchto strojů si cením především toho, že jsou kompaktní, malé a velmi lehké, ale současně mají úžasný výkon motoru a hydrauliky. Navíc se velmi snadno přepravují. Velice dlouhá je životnost, až na drobnosti jsme nemuseli řešit žádné závady. Nejstaršímu „Dědkovi“ je už třicet a motor a převodovka pracují bez jediné závady. Stroje Iseki jsou relativně bezúdržbové. Přes zimu pouze vyměníme olejové náplně a pak po celou sezónu pracují bez závad. Za zmínku stojí také výborná ergonomie. Seděl jsem v mnoha traktorech, a tak mohu porovnávat. U Iseki jsou ovladače vhodně a intuitivně uspořádané, a tak je nemusíte složitě a dlouho hledat. Na druhou stranu tato značka není z nejlevnějších, ale u nás pro ni rozhodl optimální poměr cena: výkon. Když vše shrnu, potřebuji, aby technika spolehlivě pracovala, a nemám čas ani možnosti v sezóně, kdy je práce nad hlavu, s ní jezdit po servisech. Další výhodou je, že sídlíme blízko hranic s Německem, kde má Iseki centrální sklad náhradních dílů pro Evropu, a tak mohou být k dispozici do druhého dne.“

„Nabitá“ sezóna

V hlavní sezóně, která vrcholí po ukončení fotbalových soutěží zhruba v polovině června, nasazuje na regenerační práce společnost SYTRA asi 14 lidí. Jen tak je možné zvládnout až pět regenerací hracích ploch denně. Pokud se přihlásí o slovo rekonstrukce, zapojí se do práce vše, co má ruce, nohy a kola. Kmitá se sedm dnů v týdnu, až čtrnáct hodin denně. „Sezóna prací se neustále prodlužuje. Začínáme v únoru a končíme v prosinci. Protože je s lidmi problém, mnozí z nich odcházejí třeba pracovat do Německa, snažíme se investovat do spolehlivé a výkonné techniky. Mnohde se diví, že se čtyřmi zaměstnanci odvedeme víc práce a rychleji, než jiná firma s deseti lidmi. Kdybychom neměli například aplikátor štěrku a museli zasypávat drenážní rýhy jenom s pomocí nakladače, bylo by nutné najmout další dva lidi na rovnání zásypu. Techniky máme hodně, a v období vegetačního klidu se věnujeme údržbě. Tak tak stihneme stroje připravit na další sezónu,“ podotýká Michal Synek a uzavírá: „Pracujeme pro celý segment sportovišť, kde se nachází přírodní a umělé trávníky. Samozřejmě že hlavním sportem je fotbal. Našimi zákazníky jsou oddíly všech výkonnostních stupňů od prvoligových až po okresní přebor. Logicky pak vychází, že klienti z nižších soutěží převažují. Musím se přiznat, že právě u oddílů, které hrají ty nejnižší soutěže, pracujeme nejraději. Setkáváme se zde s dobrovolnými funkcionáři, kteří svoji zálibu dělají se zápalem a neskutečně si naši práce váží a snaží se zcela dodržovat naše pokyny a doporučení k průběžnému ošetřování sportoviště. Na malých obcích je také více cítit podpora zastupitelstev. Je to dáno i tím, že sportovci bývají v těchto obcích nejaktivnějšími spolky a dovedou si u vedení obcí prosadit dostatečnou podporu pro svoji činnost… My naopak neděláme žádný rozdíl v tom jak přistupujeme k našim zákazníkům. Chceme aby výsledkem naši práce byl vždy co nejkvalitnější trávník.“*

(Podrobnosti v Komunální technice 8/2019)

 

zdroj: https://www.komunalweb.cz/spolehlivy-traktor-polovina-uspechu/

O NÁS

Firma Eurogreen působí na českém trhu více jak 20 let. Původní specializace na trávníky se postupem času rozšířila o další produkty, které souvisely se základní činností. Kromě automatických zavlažovacích systémů, sportovního nářadí, profesionálních třídiček Zemmler a mulčovačů Orec, nabízí také komunální techniku Iseki.

Copyright Eurogreen ® 2020 | Design: TR-DESIGN.CZ